Düşük bağışıklığın doğal çözümü: İşte Nioli yağı ve bilinmeyen faydaları…

Nioli yağı, ya da latince ifadesiyle niaouli yağı, günümüzde adından sıkça söz ettiren doğal bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Bu değerli yağ, Melaleuca quinquenervia isimli ağaçlardan elde edilmektedir. Özellikle rafine edilmesiyle birlikte ortaya çıkan uçucu özellikleri sayesinde pek çok rahatsızlığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Peki bu doğal çare olan yağ nedir? İşte Nioli yağı ve bilinmeyen faydaları…

NİOLİ NEDİR?

Melaleuca Ağacı yapraklarından elde edilen bir yağ olan nioli, özellikle kişisel bakım ürünlerinde, sabun yapımında ve kozmetik sektöründen kullanılır. Nioli yağı bu ağacın dalları ve yapraklarının su buharı distilasyonuyla elde edilerek üretilir. Kokusu çiçeksi bir yapıdadır. Bu da aromatik uygulama için tercih edilebilir yağ çeşitleri arasında olmasını sağlar.

NİOLİ YAĞI NEDİR?

Nioli yağı, antioksidan maddeler açısından zengin, oleik asit ve strearik asit gibi sağlıklı yağları içeren özellikle cilt bakımında kullanılan bir yağ türüdür. Cildin nemlenmesi sağlayan ve yaşlanmasını engelleyen bir yapısı olan nioli yağı okaliptüs ailesinden gelmektedir. Nioli yağı, benzer koku ve özelliklerden çay ağacı yağı ile karıştırılır. Nioli yağının, cilde uygulama, masaj yağı olarak, solunum ve difüzyon şeklinde uygulama yöntemleri bulunur.

NİOLİ YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Solunum sağlığını destekler:

Nioli yağının solunum sağlığı üzerindeki etkisi bulunur. Solunum tıkanıklığını giderme ve genel solunum fonksiyonunu destekleme nedeniyle kullanılır. Balgam söktürücü özellikleri solunum yollarındaki mukus ve balgamın temizlenmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı, öksürük veya diğer solunum yolu rahatsızlıkları olan kişiler için nioli yağı fayda sağlar.

Antiseptik özellikleri bulunur:

Nioli yağı, içeriğindeki antiseptik özellikleri sayesinde yara bakımında kullanılabilir. Kesiklere, sıyrıklara uygulandığında enfeksiyonları önleyerek iyileşme sürecini destekler. Aynı zamanda nioli yağı cilt rahatsızlıkları ve tahrişlerine karşı etkili olur.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Nioli yağı, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce ve diğer cilt lekelerinin tedavisinde kullanılabilir. Ek olarak cilt hücrelerini gençleştirme özelliği sayesinde yara izlerinin görünümünün azalmasında ve daha genç bir cildin desteklenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini uyarır:

Nioli yağı, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri sayesinde vücudun doğal savunmasını güçlendirir ve yaygın hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağlar.

Migrene ve eklem ağrılarına iyi gelir:

Nioli esansiyel yağı, baş ağrıları, migren ve eklem rahatsızlıkları dahil olmak üzere çeşitli ağrı türlerinde rahatlama sağlamada etkilidir. Seyreltilmiş şekilde topikal olarak uygulandığında, kas ağrısını ve iltihaplanmayı hafifletebilir, artrit gibi rahatsızlıkları fayda sağlar.

Zihinsel rahatlama sağlar:

Nioli yağı, fiziksel yararlarının yanında duygusal sağlık üzerindeki etkisi ile de bilinir. Canlandırıcı aroması sayesinde morali yükseltebilir, yorgunluk duygularıyla mücadele eder. Bunun yanında zihinsel berraklık da sağlar.

NİOLİ YAĞININ KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Kişisel bakımda arındırıcı özelliğe sahiptir:

Kişisel bakımda nioli yağı, temizleyici özelliğiyle bilinir. Cineole bakımından zengin olan nioli yağı cildi arındırmak kullanılır. Akneye eğilimli olan veya yağlı ciltler için yüz yıkama ürünlerine, tonerlere ve losyonlara sıklıkla eklenen bir yağdır. Sakinleştirici ve yatıştırıcı içeriği sayesinde de tahriş olan veya hassas ciltler için de faydalı olduğu bilinir.

Sabun yapımında tazeleyici bir koku sağlar:

Sabun yapımı alanında da kullanılan nioli yağı, tazeleyici kokusunun yanında antiseptik ve antibakteriyel özellikleri de ön plana çıkar. Derin temizlik amacıyla da sabunlara nioli yağı katılabilir.

Kozmetik ürünlerde kullanılır:

Nioli yağı, kozmetik alanında çok yönlülüğü nedeniyle değerli bir yağ türüdür. Cildi temizleme özellikleri nedeniyle akne eğilimli ciltler için üretilen fondöten veya kapatıcı ürünlerine eklenebilir. Aynı zamanda yüz maskeleri ya da serumlar gibi cildi gençleştirmeyi ve yenilemeyi amaçlayan ürünlerde de kullanılır.

Aromaterapide faydalanılır:

Nioli yağı, aroması ve kokusu sayesinde aromaterapide kullanılan yağlara arasında yer alır. Lavanta ve biberiye gibi diğer yağlarla karıştırıldığında hem canlandırıcı hem de rahatlatıcı bir etkisi bulunur.

NİOLİ YAĞI NASIL KULLANILIR?

Aromaterapide kullanılan Niaouli Yağı, zihinsel odaklanmayı keskinleştirmeye ve ruh halini artırmaya yardımcı olan ve daha sonra kaliteli uykuyu teşvik etmeye yardımcı olan aydınlatıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Güçlü güçlü kokusunun ayrıca solunum yollarını temizlemeye yardımcı olduğu ve daha kolay nefes almayı teşvik ettiği, böylece stresli duygularla uğraşırken özellikle yardımcı olabilecek rahatlama duygularını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Güçlü kokusuna rağmen, Niaouli Yağı hassas ciltler için bile topikal olarak kullanıldığında naziktir ve temizleme ve dengeleme faydaları için doğal kozmetik ve vücut bakım formülasyonlarına eklenebilir. Bir soğutma yağı olan Niaouli’nin masajda kullanıldığında rahat ve rahatlatıcı bir dokunuşa sahip olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x